Gözünü açmadan kahveye koşanlar, Dikkat!

Güne kahve ile ‘Merhaba!’ demek… Plaza insanı akışkanlığı olarak bilinse de çalışan insanların büyük çoğunluğunun sergilediği davranıştır aslında. Uyanabilmek, daha hızlı konsantre olmak, eksik olan enerjiyi yerine koymak… Temelde herkesin kendince bir sebebi vardır bu alışkanlığı edinmede.

Eğer ki siz de benim gibi gözünüzü açar açmaz kahve makinesine koşuyorsanız bu rutininizi biraz değiştirmeniz gerekecek. Nereden çıktı şimdi bu demeyin çünkü işin uzmanlarına göre kahve içmeye başlamak için en uygun zaman saat 10 civarı.

Araştırmalar gösteriyor ki stres hormonu olarak da bilinen ve  vücudun uyanması için doğal bir mekanizma olan kortizol sabahları, özellikle 8:00-9:00 arası, en yüksek seviye ulaşıyor. İşte tam da o saatlerde içtiğiniz kahve ile vücudunuza kafein sinyallerini göndererek vücudunuzun daha az kortizol üretmesine sebep oluyorsunuz. Hatta zamanla bu maddeye karşı bağışıklılık geliştirerek daha fazla kahve içme ihtiyacı duymaya başlıyorsunuz.

Bir diğer alışkanlık ise kahve kupanızdaki kafein miktarını bilmeniz. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, kafein tüketimi konusunda yetişkinleri günlük 400 miligram ile sınırlarken bu rakam hamile ve emziren anneler için 200 miligrama kadar düşmekte… Fakat günlük kafein tüketiminizi hesaplarken sadece kahve değil tükettiğiniz diğer içeceklerdekş oranları da bilmenizde fayda var. Mesela;90e3a368ce2a29a3642df73ccde087cf

Ayrıca günlük ritüelinize eklemenizi şiddetle tavsiye edeceğim en yeni alışkanlık ise öğleden sonra içeceğiniz bir fincan kahve sonrası 20-30 dakika kadar uyumanız. Şayet gününüz uzayacaksa ve bunun için enerjiye ihtiyacınız varsa kahve sonrası uyumak muazzam bir kombinasyon olacak sizin için. Denedim oradan biliyorum!

Gamze.

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. esrageziyor dedi ki:

  Öğleden sonra kahvesinin üstüne uyku için iş yerlerinde uyku odaları olsun diyorum yıllardır, olmadı.

  Beğen

  1. thetalkmag dedi ki:

   Aslında çok mantıklı. Verimi ciddi ölçüde artıracak bir şey fakat bizde bu kötüye kullanılır, eminim ki!

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s