Herkesin dilinde! Sahiden nedir bu Montessori ?

Montessori eğitim modeli ortaya çıkış tarihi itibariyle bütün yaklaşımlar arasında en köklü geçmişe sahip olanıdır. Temelleri 1870 yılında atılmıştır. Maria Montessori Roma Üniversitesi’nde asistan olarak çalışmış ve engelli çocuklarla zaman geçirirken onların eğitimiyle ilgilenmiştir. Onları dikkatlice inceleyen Montessori henüz hiç bozulmamış olan oyun oynama isteklerini fark etmiş ve bu; onları eğitmek konusundaki en büyük motivasyonu olmuştur.  Montessori’nin eğitim yaklaşımının temelini oluşturan ve modelin vizyonunu ortaya koyan cümlesi bu okulda çocukları uzun süre izleyip, gözlemlerini de değerlendirdikten sonra ortaya çıkmıştır.

Montessori “Çocukları izledim, onları yakından inceledim ve bana, onlara nasıl öğreteceğimi öğrettiler.” der. Burada göstermeye çalıştığı şey çocukların doğuştan itibaren getirmiş oldukları bir öğrenme ve merak etme potansiyelleri olduğudur.

  Montessori’nin eğitim modelinde çocuğa kendi kendine uygulayarak en iyi ve en kolay şekilde öğrenme yolunu bulması için fırsat tanınan bir ortam vardır. Öyle ki öğretmen bu yüzden sürece kesinlikle dahil olmaz. Fakat, öğretmeni sürece aktif olarak dahil olmadığı için yeterli eğitime sahip olmayan biri gibi düşünmek doğru olmayacaktır. Aslında bu ortamda tam anlamıyla eğitilmiş bir öğretmenin rehberliği söz konusudur. Ancak bu rehber dikte edici değildir, eşlik edicidir çünkü Montessori bir insanın başka bir insan tarafından eğitilebileceğine inanmamaktadır.

Eğer ortam çocuklara fırsat sunuyorsa çocuklar zaten kendi kendilerine öğrenebilirler. Montessori, çocuklara uygun olan sınıf ortamını tam anlamıyla onların ölçülerine göre dizayn ederek onların çevreleri ile olan fiziksel ilişkilerini daha da olumlu bir hale getirmiştir.  Çocuğun bedensel, entelektüel ve duygusal potansiyeline tam anlamıyla ulaşması için gereken özgürlük; düzen ve öz disiplin yoluyla ulaşılabilecek bir özgürlük olmalıdır. Montessori’nin yaratmış olduğu ortam da bunu karşılar.

 2496d38db5778a09cbfa3f8023f10488.jpg

Montessori eğitim yaklaşımı dikkate alındığında hedeflenen bu eğitimin sağlanabileceği ortamın çok önemli olduğu vurgulanmaktadır. Çocuğun sanki normal hayatın içindeymiş gibi aktivitelerde bulunması önemsenir. Yerleri silme, tabak kaldırma, bulaşık yıkama ya da etrafı toplaması gibi günlük işleri yapmasına fırsat tanınır. Bu vesileyle çocuğun bağlantılar kurması, neden sonuç ilişkisini kavrayabilmesi ve çeşitli fiziksel özelliklerini kullanması hedeflenmektedir. Ama bütün bunlara ek olarak Montessori eğitiminin çok önemli bir parçası olan “Montessori araçları” vardır.

Maria Montessori tarafından tasarlanan bu ahşap ürünler çocuğun geliştirilmesi gereken alana yönelik olarak tasarlanmıştır. Kimisinde matematik çalışılabilirken kimisinde dil becerilerine yönelik bir yapı vardır. Bu araçların en güzel özelliği kolaydan başlayıp zorlaşan bir sistemde kurulmuş olmasıdır. Ancak bundan daha da önemli olan kısmı şudur ki bu araçlar çocuğa yanlış yaptığını hissettirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden öğretmenin çocuğun yanlışını düzeltmesine gerek görülmez. Eğer mental anlamda uygun seviyedeyse çocuk kendi yanlışını düzeltebilir.

  Montessori bir model olarak değerlendirilmek istendiğinde engin bir denize benzetilebilecek kadar çok doneyi içinde barındıran bir yaklaşım. Sadece çocukta geliştirmeyi hedeflediği alanlardan bir tanesinin üzerine bile sayfalarca araştırmalar yapılabilecek kadar da güçlü bir yapısı var. Montessori dahil olmak üzere incelenen beş model düşünüldüğünde Montessori’nin bunların arasından sıyrılan yönü kesinlikle kendine uygun alanı neredeyse tüm dünyada benzer şekilde yaratmış olması denebilir.

Maria Montessori tarafından geliştirilen Montessori araçlarının her yerde birbirinin aynı oluşu ve bu materyallerin nasıl kullanılacağına dair verilen eğitimin tutarlı oluşu sayesinde bu zamana kadar değerlendirilen modellerden biraz daha sistematik bir yanı olduğunu görebiliyoruz. Program çocukları tamamen serbest bir şekilde bırakmasına rağmen, çocukların gelişimsel süreçlerini şansa bırakmadan ilerlemeyi tercih eden bir zemin üzerine kurulmuş.

Her şey buraya kadar kulağa çok hoş geliyor, peki bu sistem Türkiye’de işleyebilir mi ?

Devamı gelecek yazımda !

Ceyda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s