İknanın Psikolojisi-3

İnsanlar arasında en iyi bilinen etki silahı sevgidir. Herkes kabul etmektedir ki sevgi duyulan insanların istekleri daha kolay kabul edilir.

Ancak araştırmalar göstermiştir ki hiç tanımadığımız ya da hayatımızda ilk defa gördüğümüz insanların bile isteklerini kabul edebiliyoruz.Bu durumun açıklamasını uzmanlar fiziksel çekicilikle vurgulamıştır. Araştırmalar; iyi görünümlü kişilere otomatik olarak yetenek, zarafet, dürüstlük ve zeka gibi özelliklerinin de yüklendiği görünmüştür. Sonuç olarak çekici olan insanların elde etmek istediklerini kolaylıkla elde edebildikleri görülmüştür.

Sevgi ilkesini şekillendiren diğer iki önemli nokta ise benzerlik ve iltifattır. Aynı toplumsal kanıt ilkesinde olduğu gibi kendimize benzeyen insanları sevme eğiliminde oluşumuz dikkatle göze çarpar. Bununla birlikte abartılı olmadığı takdirde iltifatlar da etkili olmaktadır. Zemini güzelce hazırlanmış övgü içerikli konuşmalardan dolayı karşımızdaki insana karşı kazandığımız pozitif düşünceler ışığında teklifini kolayca kabul ederiz. Ayrıca bir kişi ile sürekli irtibatta olmak şartıyla tanıdıklığı arttırmak genelde sevgiyi oluşturan başka bir faktördür.

Bu ilişki prensipte bağlantı negatiften çok, pozitiften ortamda meydana geldiğinde işler. Özellikle de işe yarayan pozitif ortam ortak ve başarılı bir işbirliğidir. Mesela futbol taraftarları bunun için oldukça güzel bir örnek olmaktadır. Sevginin itaat konusundaki etkisini azaltmak için verimli bir strateji de teklif yapan kişiye karşı geliştirdiğimiz sevgide hassas olmalı ve bizi ele geçirmesine izin vermedir kararlarımızı doğru bir şekilde verebilmeliyiz.

Her toplum otoriteye ihtiyaç duyar ve toplum üzerinde otoritenin baskısı belirgindir. Milgram deneylerinde kişiler otorite figürleri tarafından yönetildikleri için kendi doğrularını yok sayıp kararlarına aykırı olarak diğer kişilere acı vermeyi kabul ediyorlardı. Otoriteye olan bağlılığın nedeni yetiştirilme tarzımızdan açıkça belli oluyor. Otoriteye uyum kısa yoldan karar verme türlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Kişiler otoritenin özelliğinden çok unvan, kılık kıyafet gibi sembollerini dikkate alarak itaat eder. Bu ünvanlardan bir veya ikisine sahip olan bir otorite karşısındaki tarafından onaylanır ve onaylayan kişi davranış ve kararlarında otorite etkisini neredeyse yok sayar. Otorite etkisinin zararlarına karşı kendimizi savunmak için uzmanın bilgisi dışında dürüstlüğünü incelemeliyiz ve aynı zamanda otoritenin statüsüne yani uzmanlık sınıfına yönelip kanıt aramalıyız. Devam edecek… 

Dilara.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s